Rumori di Spogliatoio

Aivar Pohlak: Pirlo sobib maailma, mis mulle meeldib

Angelo PalmeriComment

Õlgadeni pikad juuksed ja habe on talle juba aastaid omased jooned olnud. Tema Eestis tuntud nägu sarnaneb Andrea Pirlo omale, kuigi neil on suur vanusevahe ja Pirlo ei kanna kuulsat lambanahast vesti, mille kõnealune mees, vaid kuumadel suvepäevadel seljast heidab. Tema küll ei jookse enam jalgpalliväljakul, nagu seda teeb Itaalia tšempion, kuid tema hääl maksab riietusruumis. Mitte küll päris Lilleküla staadioni riietusruumis, vaid pigem Eesti Jalgpalliliidu kontoris, mis asub sealsamas Lillekülas ning kust avaneb vaade rahvuskoondise väljakule ja FC Flora staadionile. Siin võtabki Aivar Pohlak vastu Rumori ja Andrea Pirlo raamatu “Mõtlen, järelikult olen”, enne kui minnakse väljaku rohelisele murule jalutama.

Ajal, mil jalutame teiselt korruselt rohelise väljaku kõige päikselisemasse nurka, kasutab Aivar aega, et kiirelt lehitseda raamatut ning tutvuda selle sisuga. Ta ootab, et saaks maha istuda, rahulikult võtta ja lugeda läbi kõik 21 (nagu ka number Pirlo särgil) peatükki, kuid ta juba taipab, mida tahetakse öelda Pirlo, viimase Itaalia tšempioni kohta. “Ta on mõtlev inimene,” alustab Jalgpalliliidu esimees, “ta tunneb vastutust ja suudab asjade käiku analüüsida, samuti seda, kuidas ta peaks tegutsema, et saada positiivseid tulemusi nii väljakul kui ka mujal.” Aivar Pohlak defineerib Pirlot kui inimest, kes “sobib maailma, mis mulle meeldib”.

Ta näeb Pirlos ka pisut ennast, kuna mõlemal on vaja igapäevatöös kiiret analüüsivõimet. “Mulle on öeldud, et see raamat peaks just mulle sobima,” tunnistab Aivar Pohlak Rumorile, hoides käes värskelt trükitud raamatukoopiat, mille kunstipärase kaane teostas Paine Profitt Art.

Aivar, kui sa vaatad Pirlo karjääri, siis kas selles on ka sinu jaoks midagi huvitavat, mille kohta loodad raamatust lugeda?

Loodan teada saada, kuidas ta on oma karjääri planeerinud. On üpris selge, et ta on nüüdseks jõudnud maailma absoluutsesse tippu. Jalgpalluri kohta on ta muidugi vana, kuigi veel vormis ja võitlushimuline. Karjääri lõpus on mõistus tippvormis. Minu jaoks on huvitav lugeda, kuidas ta selleni jõudis ja kuidas ta ennast sellel teekonnal tundis. Inimesed arenevad pidevalt, kui neil selleks muidugi soovi on. Noortel jalgpalluritel on häda mõistusega (samal ajal osutab enda peale, viidates ajule – toim.) ja see takistab neil ootustele vastamast. Parim mängija aeg on siis, kui oled noor, kuid vaimsus pole siis veel piisavalt arenenud. Mõned on siiski erandid ja Pirlo on kahtlemata üks eranditest. Seepärast ongi huvitav lugeda, kuidas ta selle saavutas.

Su sõnad peegeldavad seda, mida Pirlo ütleb ka raamatus: kui saad vanemaks, jooksed vähem väljakul, kuid oled olulisem riietusruumis. Küllap oled selle väitega nõus.

Täiesti. Kui olin noor jalgpallur, olin heas vormis ja jaksasin palju joosta. Kui tegin 37-aastasena oma viimast hooaega Eesti kõrgeimal tasemel, mõistsin, et kui oleksin saanud olla sama heas vormis kui 25-aastaselt ja sama nutikas kui 36-aastaselt, siis oleksin mänginud Barcelonas (naerab – toim.). Okei, võib-olla isegi Juventuses (naerab -toim.).

See võib tulla üllatusena, aga raamatus saad teada, et ka Barcelona üritas Pirlot AC Milanist osta!

Sina oled ka üks neist inimestest, kes on Pirlot lähedalt näinud, kuna kohtusid temaga, kui Itaalia tuli 2010. aastal Eestisse Euroopa meistrivõistluste kvalifikatsioonimängule. On sul ehk mõni lugu või anekdoot rääkida?

Mitte päris, aga mäletan mängust üht eripärast episoodi (Itaalia võitis 2-1- toim.). Kui Eesti veel juhtis teisel poolajal 1-0, tekkis hetk, kus Pirlo mõistis, et võiks kiiresti Itaalia kasuks tegutseda. Itaalia teenis nurgalöögi ja Zenjov, kes tavaliselt kaitses nurgalöögist tulevaid madalaid palle, kuid antud hetkel ta hilines umbes sekundiga oma positsioonile minemisega. Pirlo mõistis Zenjovi viga ja tal õnnestus anda madal sööt otse värava ette, kus Cassano oli valmis sellele kaasa aitama ja värava lööma. Pirlo sai kohe aru, mis toimub ja kallutas olukorra enda kasuks. See on hea näide, kui kiire mõtlemisega mängija ta on. Pealegi ta suutis planeeritu ellu viia sentimeetri täpsusega, kuna ala, kuhu pall sööta, oli väga kitsas. Cassano läks tema kiire mõtlemisega kaasa ja ilmselt sel hetkel võetigi meilt võit käest. Võib-olla oleks Itaalia nii või naa mängu enda poole kallutanud, aga see oli Pirlo esimene võimalus ja ta kasutas selle maksimaalselt ära.

 

Nagu Aivar meie meeldivas vestluse alguses keset A.Le Coq Arena muru ka mainis, on ta päris hästi kursis, millised raamatud ilmuvad Itaalia jalgpalli teemadel. Seepärast palusime tal koostada iga aastakümne kohta nimekiri “Oma ajastu Pirlo”, on tal ju Itaalia jalgpalli osas hea mälu (roll väljakul pole oluline).

EJL pressiesindaja tutvumas Pirlo raamatuga oma ilusa vaatega kontoris (RdS)

EJL pressiesindaja tutvumas Pirlo raamatuga oma ilusa vaatega kontoris (RdS)

Me nimemängu sattus ka küsimus, millise tõenäosusega jätkab Pirlo Azzurri meeskonnas ja püüdsime leida, kes oleks Eesti Koondises Eesti Pirlo.

Kes on iga ajastu Pirlo Itaalia jalgpallis, aegadest, mil sa neid mäletad?
Minu teadmised Itaalia jalgpallist algavad 1970ndatest (mõtleb natuke – toim.).
Võib-olla Dino Zoff (Itaalia väravavaht ja 1982. aasta maailmameister – toim.). Ta paigutub ka 80ndatesse, aga jätame ta 1970ndatesse. 1980ndatest mainiksin mängijat, kes oma karjääri olulisel hetkel arreteeriti kihlveomängude korraldamise eest (aastal 1980 – toim.), kuid hiljem tegi comebacki ja sai maailmameistrivõistlustel enim väravaid löönud mängijaks (aastal 1982 – toim.). Jutt käib loomulikult Paolo Rossist.

Ja jõuamegi 1990ndatesse, kui Eesti sai iseseisvaks ning mängis kahes järjestikuses kvalifikatsioonimängus Itaaliaga. Risto Kallaste ütles mulle kunagi, et parimat mängijat on raske valida, sest neid on nii palju. Siiski, kelle valiksid sina, kui peaksid seda tegema?

Isikuomaduste põhjal – Roberto Baggio. Tal oli tugev usk elusse, mida ta näitas välja oma vigastusterohke karjääri jooksul.

Siis tulevad 2000ndad, mil tõusis Pirlo täht, aga mitte ainult. Kelle sa veel esile tõstaksid?

Paolo Maldini, kuna ta oli hea jalgpallur ja suurepärase iseloomuga inimene, rääkimata tema loojalsusest oma klubile (25 aastat AC Milanis – toim.). Tema isa Cesare oli samuti edukas jalgpallur. Nimesid on palju ja neid on lihtne öelda, kuid Itaalia jalgpalli ajaloos on kuhjaga silmapaistvaid jalgpallureid. Mina andsin lihtsalt ühe külma eestlase nägemuse. (naerab – toim.)

Loomulikult on tegemist sinu isikliku nimekirjaga. Nõustun sinuga paljuski, eriti Baggio ja Maldini osas. On jäänud müstiliseks, miks Maldini ei saanud Ballon D’ori osaliseks ja ka Franco Baresi jäi sellest ilma.

Aga tagasi Pirlo juurde: kas sa arvad, et ta jätkab rahvuskoondises? Raamatus ütleb ta, et ei jätka (peale MMi – toim.), kuid nüüd paistab, et ta on meelt muutnud.

Ta peab vaatama, palju tal jagub energiat ja mis on tema vanus. Ta peab olema igas mängus vormis ja suutma säilitada energiat. Kui ta saab rahvuskoondise mängude ajal hakkama, siis võib ta jätkata. Kui ta aga nende kahe nädala jooksul, mil mängitakse rahvuskoondise mänge, tunneb, et just siis on parim aeg taastuda järgmisteks klubilisteks väljakutseks, on targem rahvuskoondises mitte mängida. Aga otsus peab tulema temalt. Rahvuskoondise osas on kaks vaatenurka. Esiteks, kui ta on ikka hea mängija, siis see tuleb kasuks. Teiseks pikaajalisem plaan: kes tema asemele tuleb? Ilmselt on parem, kui Itaalia vastab ise sellele küsimusele.

See paistab olevat dilemma, kui Eesti koondisest puudub Konstantin Vassiljev. Kes teda asendab? Kas Vassiljev on siis Eesti Pirlo?

Ei, ma arvan, et Dmitrijev on Eesti Pirlo, kui vaadata tema taibukust ja võimet teha musta tööd väljaku keskel. Kui pole Dmitrijevi, ei tee keegi musta tööd, auk jääb täitmata. Ta on küll Pirlost noorem, aga mitte nii heas vormis.

Magnus Pehrsson tahab kohandada keskkaitsjat Karol Metsa keskpoolkaitsesse. Mis sa arvad, kuidas Metsa “Pirloseerimine” läheb?

Metsa “Pirloseerimine” võtab aega. Räägin ühe huvitava loo. Kui Karol oli FC Kopenhaagenis prooviperioodil (2013. aasta juulis – toim.), siis helistas mulle sealne treener, kes ütles, et poiss on tubli mängija, aga soovitas paigutada ta keskväljakule. Juba siis! (naerab – toim.) Ja keegi pole seda Magnusele öelnud, ta jõudis selleni ise. See näitab, et Karolil on selles rollis nii mõndagi saavutada. See võtab aega, kuna ta mängib praegu kahel erineval positsioonil (FC Florad mängib ta keskkaitses – toim.) ja tal on stopperina veel mitmeid vajakajäämisi, aga tal on ka häid tugevaid külgi.

 

Eesti koondis ründaja Henri Anier 'Pirlo'ga' - klikk ja suurenda (Instagram)

Eesti valmistub juba Dmitrjevi-järgseks perioodiks. Kas Itaalial õnnestub sama Andreaga? Seda saavad Itaalia jalgapalli fännid teada septembris, kui rahvuskoondise uus treener Antonio Conte teeb teatavaks kooseisu sõprusmänguks Hollandi vastu, mis toimub Baris.


Raamat on müügil 'Apollo' ja 'Rahva Raamat' raamatupoodides (hind 16.49€).


Sama hinnaga on raamat kättesadav meie veebilehel siin 
 

Kui oled Apollo Klubi kaardiomanik, saad raamatut tellida vahem hinnaga siin
 

Vahem hinnaga on kättesaadav 'Rahva Raamatu' vebilehel ka (siin)