Rumori di Spogliatoio

Premium Liiga - preseason calendar

Angelo PalmeriComment

A complete calendar of all Premium Liiga clubs friendly games ahead of 2014 kick off on the 1st of March.

All times are GMT +2. When location is not specified, game was/is held at the new A.LeCoq complex indoor hall (all free entrance except the international games).

International games in italics

The clubs were divided into two groups, A and B. 
A included Levadia, Kalju, Sillamäe, Flora, Paide, Infonet playing to each other.
B included Narva, Kalev, Kuressaare, Lokomotiv Jõhvi and Levadia II playing to each other. Tammeka place was taken by Viljandi Tulevik, Flora II and Pärnu Linnameeskond in turns.

Tammeka did not take part into the pre-season tournament.

Tammeka did not take part into the pre-season tournament.

10.01.2014 * 20:00     FC Levadia - FC Infonet                                  3-1
11.01.2014 * 13:30     Sillamäe Kalev - FC Flora                                  2-2
11.01.2014 * 15:15     Nõmme Kalju FC - Paide Linnameeskond        1-0
11.01.2014 * 17:00     Pärnu Linnameeskond - Lokomotiv Jõhvi        1-1

11.01.2014 * 18:45     JK Tallinna Kalev - FC Kuressaare                    0-1
12.01.2014 * 11:45     Narva Trans - FC Levadia II                               3-2
17.01.2014 * 20:00     FC Levadia - Nõmme Kalju FC                        1-0
18.01.2014 * 13:30     Paide Linnameeskond - Sillamäe Kalev          1-3
18.01.2014 * 18:45     Narva Trans - Kalev Tallinn                               6-1
19.01.2014 * 10:00     FC Infonet - FC Flora                                        2-0
19.01.2014 * 11:45     FC Levadia II - Lokomotiv Jõhvi                        0-1
23.01.2014 * 14:15     FC Honka (FIN) - Nõmme Kalju                         2-1
24.01.2014 * 20:00     Sillamäe Kalev - FC Levadia                           0-0
25.01.2014 * 15:15     Nõmme Kalju FC - FC Infonet                          0-0
25.01.2014 * 17:00     Narva Trans
- Viljandi Tulevik                          0-1
25.01.2014 * 20:30    FC Flora - Paide Linnameeskond                   2-1
26.01.2014 * 10:00     Kalev Tallinn - FC Levadia II                             3-2
26.01.2014 * 17:00     Lokomotiv Jõhvi - FC Kuressaare                    2-0
31.01.2014 * 20:00     FC Levadia - FC Flora                                       1-0
01.02.2014 * 15:15     FC Infonet - Paide Linnameeskond                  1-2
01.02.2014 * 17:00     FC Flora II - Kalev Tallinn                                  1-0
01.02.2014 * 18:45     Nõmme Kalju FC - Sillamäe Kalev                   3-1
02.02.2014 * 11:45     Narva Trans - Lokomotiv Jõhvi                        2-1
08.02.2014 * 10:00   FC Flora - Nõmme Kalju FC                              1-1

08.02.2014 * 13:30    Sillamäe Kalev - FC Infonet                              3-0
09.02.2014 * 10:00   Paide Linnameeskond - FC Levadia                2-3
09.02.2014 * 11:45     Lokomotiv Jõhvi - Kalev Tallinn                       1-1

09.02.2014 * 13:30     FC Kuressaare - Narva Trans                           0-1
11.02.2014 *       -        FC Infonet - Spartaks Jurmala (LVA)               
4-1
12.02.2014 * 14:00     FC Flora - HJK (FIN)                                           1-0
13.02.2014 * 19:30     SJK (FIN) - FC Levadia (Seinajöki - Wallsport Arena - KOMIA tournament)  1-0
14.02.2014 * 14:00    Narva Trans - FC Infonet 1-1  

14.02.2014 * 15:30     FC Lahti (FIN) - Nõmme Kalju FC (Mukkula - Mukkula hall) 2-0
15.02.2014 * 11:00     FK Jelgava (LVA) - Lokomotiv Jõhvi (Jelgava)  2-1
15.02.2014 * 14:30    Levadia - Catalonia (SPA) 
(Seinajöki - Wallsport Arena - KOMIA tournament)  0-1
15.02.2014 * 14:15     TPS (FIN) - Sillamäe Kalev  2-3
15.02.2014 * 15:00    Sillamäe Kalev II - Tartu Tammeka (Kalevi Kunstmuru - Kalev artificial turf) 1-0
16.02.2014  *   -         FS Metta (LVA) - Lokomotiv Jõhvi (Jelgava)  1-0
16.02.2014 * 20:30    FC Flora - Brøndby IF (DEN)   0-3
17.02.2014  * 16:00    Levadia - FK Jurmala (LVA) 5-0 

18.02.2014 *     -         Flora II - Sillamäe Kalev 0-1 
19.02.2014 * 14:15      FC Flora - FC Lahti (FIN) 1-3
19.02.2014 * 13:00      Daugava Riga (LVA) - Nõmme Kalju FC (Arkadija Stadium) 0-2
20.02.2014 * 13:30     FC Levadia - FK Ekranas (LTU) (Skonto Riga hall) 1-0
22.02.2014 * 11:00      Zenit St. Petersburg (RUS) - Narva Trans 2-0

22.02.2014 * 12:00    Sillmäe Kalev - Rakvere Tarvas 10-0
22.02.2014 * 15:00    Kalev Tallinn - Tartu Tammeka (Kalevi Kunstmuru - Kalev artificial turf) 4-0
22.02.2014 * 16:30    FC Infonet - Lokomotiv Jõhvi (Sportland Arena) 3-0
28.02.2014 *  15:00    Narva Trans - Daugava Riga (LVA) 3-3
02.03.2014 *  14:00     FK Spartaks Jurmala (LVA) - Tammeka Tartu  (Staicele)  3-1

Transfers News